úvodní strana
užitečné odkazy
videa

- úvodní strana -

Vítejte na internetových stránkách sboru dobrovolných hasičů Dzbel. Náš sbor funguje, tak jako v jiných obcích naší republiky. Jedná se o neziskovou, dobrovolnou, registrovanou organizaci pod záštitou dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska. V obci je zřízena jednotka požární ochrany pátého stupně a fungující sbor dobrovolných hasičů, který v naší obci působí již od roku 1886. Ten v současnosti čítá kolem 80 členů a díky nadšení a dobrovolnosti působí aktivně nejen při požárech, ale také na spoluutváření naší obce. Účastníme se ve svém okolí pořádaných cvičení, pořádáme rozmanité kulturní akce, kterých není zrovna málo. Pomáháme však i ostatním sdružením či subjektům v pořádání jejich akcí a v neposlední řadě působíme na obci jako nedílná součást pomoci při různých pracích či živelných událostech. Snahou sboru je dostát té vznešené hasičské myšlence.

První písemná zmínka o Dzbeli je v Zemských deskách olomouckých a datuje se k roku 1351. Z okolních obcí to byla největší obec. Slovo „dzbel“ znamenalo sedlo mezi lesnatými stráněmi nebo také strouhu. Stará obecní pečeť měla ve znaku koně poskakujícího na rozkvetlé louce. Obec leží 4 km severozápadně od města Konice v okrese Prostějov. Nadmořská výška dosahuje 500m. Obec má i svoji místní část - Borová a celkem čítá do 130 domů a necelých 300 obyvatel.

- aktuálně -

počítadlo.abz.cz